Profit a növekedésből II. – IPO, RTO

Hogyan lesz profit a növekedésből? Befektetőként egy adott vállalat növekedéséből történő profitképzésre alapvetően három alkalom adódik, pontosabban a vállalat első három életszakaszában van rá lehetőséged.

Ahogy azt korábban részleteztük (itt >>>), kifejezetten növekedésorientált vállalatokról beszélünk, és az első életszakasz, ahol befektetőként profitot érhetsz el, az alapítástól az IPO-ig (elsődleges tőzsdei bevezetés) tartó időszak.

Nem szükségszerű, hogy egy cég tőzsdére menjen, hiszen rengeteg zárt részvénytársaság (private company) működik sikeresen. Amennyiben azonban valóban nagyvállalattá szeretne válni, szinte megkerülhetetlen lépés a tőzsdei bevezetés, amely IPO vagy RTO formájában történik.

A tőzsdei bevezetés (IPO – RTO) fontos üzenetei…

  • A cég már bizonyította életképességét, prosperál, vannak vevők a termékeire, szolgáltatásaira,
  • Nagy ívű vízióval rendelkezik a vállalat, amely indokolja a tőzsdére menetelt, és
  • Nem fél megméretni ezt a víziót (és persze működésének valódi sikerét) a tőzsdén, ahol kíméletlen értékítéletet mondanak a befektetők,
  • Hajlandó a cég a tőzsde által szigorúan szabályozott, teljesen transzparens működésre.

Befektetői szempontból fontos változás még, hogy a tőzsdére menetel a cég részvényeinek likviditását hozhatja meg. Addig, amíg zárt részvénytársaságról van szó, a részvénytulajdon értékesítése nem egyszerű. Nem maga a tranzakció nehéz, hanem az, hogy megtaláld a vevőt. A tőzsde azonban megkönnyíti a részvény értékesítést, hiszen gyakorlatilag egy piactéren van jelen a cég, ahol kirakhatod a pultra az eladó részvényeidet, és minden potenciális vevő ajánlatot tehet rá.

IPO – RTO – mi a különbség?

Az IPO (Initial Public Offering) az a folyamat, amikor pénzügyi szervezetek gondozásában a vállalat nyílt – tőzsdén kereskedhető – részvénytársasággá válik. Ekkor egy előre meghatározott árfolyamon – még a tőzsdei kereskedés előtt – lehetősége nyílik a befektetőknek a részvényjegyzésre. Fontos a cég szempontjából, hogy ebben a formában Te, mint befektető, nem a tőzsdén veszed a részvényt, hanem a vállalattól, magyarul a vállalat ezzel jelentős tőkéhez jut, amelyet fel tud használni a növekedéshez. Anno lehet, hogy te is álltál sorban a MOL részvényekért, amikor tőzsdére kerültek, és előtte lehetett részvényt jegyezni.

Az RTO (Reverse Take Over) célja és végeredménye ugyanaz, mint az IPO-nak. Az a különbség, hogy a tőzsdére készülő vállalat többségi, akár 100%-os tulajdont szerez egy tőzsdén már jegyzett cégben. Ezt követően van lehetősége – még a zárt részvénytársaságban részvényt vásárolnia a befektetőnek. A folyamat utolsó mozzanataként a zárt társaság részvényeinek helyébe az új társaság részvényei kerülnek. Az RTO lényegesen egyszerűbb és költséghatékonyabb folyamat, épp ezért kedvelt tranzakció típus a tőzsdére készülő vállalatoknál.

A második cég-életszakasz a profit termelésre tehát az IPO – RTO

A tőzsdére menetel jelentős friss tőkéhez tudja juttatni a vállalatot, így ha a vízió mellett a management és a piaci környezet is kedvező, komoly növekedési pályára állhat a cég. Ezzel együtt a részvényeinek árfolyama is követni fogja ezt a növekedést. Te pedig a már likvid részvényedet – reményeid szerint – profitot realizálva el tudod majd adni a tőzsdén.

Természetesen erre garancia nincs, és azt is tudnod kell, hogy a tőzsdei bevezetést követően a spekulációk miatt jelentős árfolyamingadozás következhet. Emlékezz, anno 2012-ben a Facebook IPO-nál a 38 dolláros IPO ár után a tőzsdei kereskedésben felment 42-ig, majd viszonylag hamar 18 dollárra esett a részvény árfolyama. Ezt követően másfél év alatt érte el újra a jegyzési árat. Ma azonban már 500 dolláros árszinteken mozog.

Az exit, vagyis a profit realizálása – ha van profit – tehát az IPO illetve RTO után jelentősen egyszerűbb, hiszen már a tőzsdén jegyzett és kereskedett vállalatról van szó. Egyszerűbb – befektetéstechnikailag. Az exit pontos időpillanatának meghatározása azonban kevésbé egyszerű.

Lehet ugyanis, hogy – egy jól sikerült tőzsdei bevezetésen – két év után zsebre raksz teszem azt 200%-os profitot, de vajon nem lenne jobb 5 év múlva 1000%-os hozammal kiszállni? Ezek az örök kérdések, amelyek miatt nem árt, ha van egy vagyonkezelő partnered, aki – ismerve Téged, preferenciáidat, kockázatviselési hajlandóságodat – különböző exit-stratégiák mentén dönteni fog helyetted a kiszállás időpontjáról.

A profit ára – kockázat

Tudnod kell, hogy az IPO, RTO – vagyis a tőzsdei bevezetés – nem jelenti azt, hogy az adott részvény automatikusan sikeres lesz.

A kockázatokat kellő odafigyeléssel – a cégek illetve lehetőségeik alapos megismerésével – tudod csökkenteni, illetve azzal, ha portfólióépítési szemlélettel nyúlsz ehhez a területhez. Magyarul nem egyetlen kiszemelt vállalattól „várod a csodát”, hanem 6-8 netán még több ilyen típusú befektetésed van párhuzamosan.

IPOguru stratégia

Lehet a vagyonépítéssel, befektetéssel „próbálkozni” vagy lehet komolyan gondolni. Amennyiben csak próbálkozni szeretnél, ott a rengeteg színes-szagos online tréning, és a tőzsdei kereskedési platformok.

Mi nem a próbálkozást tesszük lehetővé, hanem olyan konkrét – előzetesen több körben szűrt – exkluzív, máshol nem megtalálható vagyonépítési megoldásokat, egyedi befektetési lehetőségeket taszünk az asztalra, amellyel nem csak az infláció ellen tudsz küzdeni. Megteremtheted az anyagi biztonságot magadnak vagy akár az egész családodnak életed végéig.

Amennyiben…

  • vagyonépítéseddel kapcsolatban hosszú távon gondolkodsz,
  • ha már kockázatot vállalsz a befektetéssel, akkor akár többszáz százalékos (500-800% vagy még nagyobb) hozamkilátásra vágysz,
  • tudsz és hajlandó is vagy időről-időre, rendszeresen feltörekvő – már tőzsdén lévő vagy oda igyekvő – vállalatokba fektetni, hogy azokból portfóliót építs, akkor az IPOguru vagyonépítési stratégia kifejezetten Neked való.

Értesülj a legfrisebb projektekről! Tartozz a befektetők 0,5%-ához, ahhoz az elit körhöz, akik előre értesülnek az attraktív lehetőségekről, és nem csak utólag látják a sikersztorikat a gazdasági sajtóban!

Iratkozz fel IPOguru értesítőnkre az alábbi űrlapon! 


Összegzés
Profit a növekedésből II. – IPO, RTO
Bejegyzés címe
Profit a növekedésből II. – IPO, RTO
Rövid leírás
Nem szükségszerű, hogy egy cég tőzsdére menjen, hiszen rengeteg zárt részvénytársaság (private company) működik sikeresen. Amennyiben azonban valóban nagyvállalattá szeretne válni, szinte megkerülhetetlen lépés a tőzsdei bevezetés, az IPO vagy RTO...
Szerző
Közzétette
HozamInfo
2024-05-05T10:54:04+02:002024 május 5.|Tags: , , , , |0 Comments

Leave A Comment