Minden befektetés előtt alapvető kérdés, hogy milyen szempontok szerint válasszunk, melyek azok az ismertetőjegyek, amelyek „kihagyhatatlanná” tesznek egy befektetési lehetőséget. Ehhez álljon itt egy ellenőrző lista.
Természetesen ha csupán egy-egy ismeretetőjegy illik arra a befektetési lehetőségre, amely eléd kerül, az még nem jelent semmit. Sőt ha több vagy akár mindegyik illik rá, akkor sincs garancia a befektetés maradéktalan sikerére. A kockázatok viszont alacsonyabb szintre kerülhetnek lletve a hozampotenciál is jelentősen nőhet, ha az alábbiak többségét birtokolja az a vállalat, amelyet befektetési célpontként vizsgálsz.
A check lista tehát, amelyen érdemes végigmenned:
Megatrendbe illeszkedik?
Kifejezetten jó hír, ha az az iparág, amelyben a vállalat tewvékenyedik, valamely megatrendbe illeszkedik. Jelenleg ilyen például a technológiai szektor, a fémek és az azokat kitermelő vállalatok illetve a környezetvédelem és a megújuló energia termelés.
A vevők már validálták?
Sok esetben tűnik egy vállalkozási ötlet remeknek. Valójában azonban a piac adja meg a választ az életképesség kérdésére. Ha már vannak a vállalatnak vevői, az azt jelenti, hogy van igény a termékére, szolgágtratására. Ez pedig alapvető jelzés azzal kapcsolatban, hogy milyen jövő elé nézhet a vállalat.
Már van – jelentős – bevétele a vállalatnak?
Önmagában a vevők megjelenése fontos ugyan, de még fontosbb indikátor, ha a bevételek szintje „felteszi a térképre” a vállalatot. Ez egy fokkal még komolyabb validációt jelent, illetve azt vetíti előre, hogy a piac értékelhető szeletét meg tudja szerezni a befektetési célpontunk.
Pozitív a cash flow?
Még egy következő lépcső az életképességben, ha elérkezik a vállalat arra a pontra, amikor már pénzt termel, és önmagában további tőkebevonás nélkül is „pénztermelő gépként” tud működni, és tőkére leginkább csak a növekedéshez vagy a gyorsabb növekedéshez van szüksége.
Befektetők már validálták?
Amennyiben a befektetési célpontunkat nem csak a vásárlók, ügyfelek validálták, hanem történt már sikeres tőkebevonás a vállalat életében, az komoly „pipát” jelent a check listában. Ez egyrészt azt mutatja, hogy mások ítélete alapján is életképes a vállalkozás, másrészt azt is jelenti, hogy sikeresen képes a cég a beérkező tőkét felhasználni a növekedéshez.
Folyamatosan növekszik a cégérték?
Természetes folyamat egy növekedésorientált vállalat életében a több, akár sok körös tőkebevonás, hogy az épp aktuális növekedési fázishoz szükséges finanszírozás meglegyen. Az újabb és újabb tőkebevonási körök jellemzően egyre magasabb cégértéken történnek. Ez arra mutató jel, hogy a mi befektetésünket követő tőkebevonási köröknél akár részleges vagy teljes exit-et érhetünk el. Ha pedig nem akarunk még kiszállni, remek visszajelzést adnak az új körök arra vonatkozóan, hogyan növekszik befektetésünk értéke.
Tőzsdére készül a vállalat?
Egy elsődleges nyilvános tőzsdei bevezetés (IPO), vagy egy már tőzsdén lévő vállalat felvásárlásával történő tőzsdére menetel (RTO) fontos egy vállalat életében. Ez is egyfajta tőkebevonási kör, de jellemzően a korábbi tőkebevonásoknál jóval magasabb részvényenkénti árfolyamon. Itt már ráadásul likviditása is lesz a vásárolt tulajdonrészünknek, részvényünknek. Magyarul kiváló alkalom az akár komoly profittal történő kiszállásra (exitre).
Az IPOguru Befektetői Boutique olyan vállalatokat szür ki a felhozatalból, amelyeknek a fenti check listájában a lehető legtöbb elem kipipálható.
Következő exklizív IPOguru rendezvényünkön egy ilyen vállalat mutatkozik be. Részint hozzájárul a zöld energia termelés és a kereslet balanszírozásához, másrészt extra bevételt is termel jelenleg is ezen folyamat során. A több kontinensen telephelyekkel jelen lévő, idén a Budapesti Értéktőzsdére készülő vállalat ráadásul számdra is profitot termelhet. Nézd mega részleteket, és regisztrálj a VIP eseményre az ide, vagy az alábbi képre kattintva megjelenő oldalon >>>
Leave A Comment