Rossz ezt leírni, de olyan igazán „magyarosan” zajlik a legújabb hazai nyilvános részvénybevezetés/jegyzés (angolból rövidítve IPO). Az lenne a meglepetés, ha zökkenőmentesen zajlana, hiszen igazából – komoly eredményeket felmutató, sokakat megörvendeztető – pénzügyi sikersztorival nem találkozhattunk idehaza az „átkos’ óta (persze előtte sem).
Az IPO-k szabálya szerint a felügyeleti engedélyezést követően és a jegyzés alatt semmilyen – piacbefolyásoló bejelentést nem tehet a kibocsátó társaság (vagy annak képviselői). Persze az, hogy mi számít minek, az már megítélés kérdése.
Az, hogy a társaság tevékenységét alapvetően meghatározó termékek védjegyei nincsenek a társaság tulajdonában, csupán időkorlátosan használja azt, véleményem szerint önmagában aggályos lehet a befektetésen gondolkodók számára. Az új részvényeseknek be kell érniük egy ígérettel, amely szerint a védjegytulajdonos majd díjmentesen – vagy „jelképes” összegért – átadja azokat. Vajh miért nem történt meg eddig a védjegyek birtokosának átírása? Nem volt rá idő?
Bulvár világ, bulvár pénzügyek
Persze ha a cél a figyelem megszerzése volt (nem kizárt), akkor zseniális megoldás a részvénykibocsátás bulvárosítása, hiszen gyakorlatilag ingyen sikerült elérni, hogy az egész ország, a pénzügyi és a nem pénzügyi sajtó hangos legyen a Norbi Update névtől.
A fentiek természetesen nem jelentik azt, hogy a Norbi Update részvény rövid vagy akár hosszú távon ne lehetne jó befektetés. Valahogy azonban mégis előjön az emberből a „nem zörög a haraszt” szindróma. Mert ott élünk ahol élünk, és ahol megtörténhet tömegesen unit linked biztosítással „üzérkedés”, devizahitel csapdahelyzet, 3 napos Forex guru képző tanfolyamok, mindenféle pénzügyi MLM sztorik, Fortress ügyek.
Néha olyan benyomása van az embernek, hogy az amerikai indiánokhoz vagyunk hasonlóak, akiket lenyűgöz az üveggyöngyök talmi csillogása. Mindenképp szükségünk van például hungarocell aranytömböket vásárló Berki Krisztiánokra, és az azt eladó Klapkákra.
Vágyunk arra, hogy álmainkat, vágyainkat valaki készen letegye elénk az asztalra, nekünk csak érte kelljen nyúlnunk. Aztán tudunk sopánkodni, hogy nem ilyen lovat akartunk. Úgy tűnik, nem is vagyunk hajlandóak megváltozni, még akkor sem, amikor sokadjára tolják bele az orrunkat a trágyába.
Ha elfogadjuk azt, hogy sok időt, energiát kell fektetnünk a munkánkba, családi életünkbe, hobbinkba ahhoz, hogy számunkra megfelelő módon működjenek a dolgaink, miért gondoljuk, hogy másként kell tennünk a pénzügyekkel, miért várjuk el azt, hogy majd jön valaki, aláírunk egy papírt, aztán befizetünk egyszer, vagy havonta rendszeresen egy összeget, és el van intézve a dolog? Nagy divat manapság a vonzás törvényére hivatkozni, ami valószínűleg itt is működik, mert ezzel a hozzáállással rendre a fent felsorolt értéktelen, sőt káros pénzügyi üveggyöngyöket fogjuk bevonzani.
Az az igazság, hogy magát hitelesnek tartó pénzügyi szolgáltatóként, nem tudunk és nem is akarunk olyan megbízókkal együtt dolgozni, akik nem hajlandóak legalább egy kicsit foglalkozni saját pénzügyeikkel.
Ön is üveggyöngyökre vágyik vagy valami komolyabbra?
Amennyiben az utóbbit választja, kezdje el új pénzügyi életét azzal, hogy elkészítteti saját, személyre szabott befektetési politikáját, majd jöjjön el egy beszélgetésre, ahol elmondjuk mit is kezdhet a kapott 15 oldalas anyaggal. Nézze meg a részleteket, és igényelje ingyenesen saját befektetési politikáját az ide kattintva megjelenő oldalon >>>
Leave A Comment