A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőre nézve – hallhatjuk, olvashatjuk a legtöbb befektetési terméknél. Ez az állítás abszolút igaz, mégis nagyon fontos információkat hordoz számunkra egy-egy befektetés értékének alakulása, és a történetiség grafikonja…
Akár bevalljuk magunknak, akár nem, szeretnénk megjósolni a jövőt, és befektetésekkel kapcsolatban folyton azt kutatjuk, hogy vajon milyen irányban és mekkorát fog változni azok értéke. Ez természetes is, hiszen ha jól jósolunk, az igen komoly nyereséget eredményezhet.
Természetesen a teljesítmény vizsgálatakor soha nem szabad önmagában értékelni egy-egy adatot, hiszen a befektetések sem önmagukban, mindentől függetlenül állnak. Csak úgy értelmezhetőek a rendelkezésre álló információk, ha tágabb környezetbe helyezzük őket. Erre már csak a megfelelő kockázatkezelés miatt is szükség van, mert hiába mutat jó irányba a befektetés „steril” környezetben, a valóságban lehet hogy vak lóra fogadtunk.
Az sem feltétlenül egyértelmű, hogy ha egy befektetési termék, például egy befektetési alap az elmúlt 2 évet nézve 5% nettó hozamot hozott, akkor az egy rossz – pontosabban nem jó – befektetés, mert:
- A múltat tekintve
Lehet, hogy az elmúlt 2 évben megjárta az árfolyam a „mennyet és a poklot”. Ilyenformán akár az a lehetőség is megvolt az adott alapban, hogy 10-20% hozamot hajtson. Amennyiben – a piaci viszonyokat mérlegelve – megfelelő be- és kiszállási pontokat sikerült találnunk, amely a példában szereplő 2 év alatt akár többször is megtörténhetett, bizony ezen időszak alatt az adott alap számunkra nem 5%, hanem akár többszörös hozamot is produkálhatott.
- A jövőt tekintve
Itt is igaz az alaptétel, hogy a múltbéli hozamok csak iránymutatás, nem szentírás, és egy – az elmúlt 2 évben – gyengébben muzsikáló alap is hozhat a jövőben kiemelkedő hozamot, ha megfelelő a piaci környezet.
Nem mondhatjuk tehát azt, hogy egy befektetési instrumentum múltbeli adatainak elemzése precíz jóslatot eredményez, viszont elengedhetetlen, hogy időről időre visszatekintsünk a történtekre, elgondolkodjunk, és levonjuk a következtetéseket. Erre kínálkozik most lehetősége mindenkinek:
Best of 2013 a vagyongyarapításban – kockázatkezelés a gyakorlatban
Ezzel a címmel rendezzük 2013-as utolsó HozamInfo klubestünket november 26-án, ahol megmutatjuk…
- Az idei év sikersztorijait, 10-25%-os hozamok néhány hónap alatt
- Milyen adatokat kell mindenképpen vizsgálnunk, ha egy befektetési alap kerül elénk?
- A magas hozamok kockázattal járnak. Hogyan csökkentették megbízóink a kockázatot portfólióikban.
- Hogyan építhetünk hatékony portfóliót kisebb, rendszeres összegekből?
Leave A Comment