Az örök szabály – olcsón venni

Ezt az örök szabályt nem is olyan könnyű betartani. Mert ki tudná megmondani egy adott pillanatban, hogy az tényleg a hullámvölgy. Manapság a „pénzóceánon” – mint a való életben Florida partjainál – sorozatos hurrikánok tombolnak.

A napokban talán leginkább a technológiai szektor szenvedte el a hullámverést. Hogy lassan elcsitul a vihar, vagy csak most kezd rá igazán, lehetetlen előre megmondani. Van azonban egy olyan befektetési célpont, ami jelenleg igazán megérdemli a figyelmet, akkor is, ha csak egy korrekciónak vagyunk tanúi, de akkor különösen, ha a tegnap és ma tapasztalt általános piaci esés – ahogy azt egyre többen jósolgatták at utóbbi időben – egy komoly válság kezdete. Ez a figyelemre méltó célpont pedig az…

Ezüst

Az elmúlt 10 évre visszatekintve az ezüst megjárta a mennyet és a poklot:

Kattints a nagyításhoz!

2009. közepén és legutóbb 2015. végén járt a maihoz hasonló szinteken az árfolyam. A nemesfémek általában akkor teljesítenek kiemelkedően, amikor a részvények kevésbé. Ahogy pedig az alábbi – az ezüst és az S&P 500 árfolyamot összehasonlító – chart-on is látszik, a részvénypiac az elmúlt 5 évben szárnyalt. Ezzel ellentétben az ezüst 30% veszteséget szenvedett el ugyanezen 5 év alatt.

Az örök kérdés: Esik-e még tovább? Elég olcsó-e már ahhoz, hogy foglalkoztasson bennünket a befektetés gondolata? Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, de annyi biztos, hogy…

A részvény piac az utóbbi időben felülértékeltté vált

Mindenki az ideális körülményeket vizionálta, a legjobb forgatókönyveket tartotta maga előtt, mintha soha nem lehetne vége a bika piacnak. Pedig sok forgatókönyv létezik és az emelkedő kamatkörnyezet, a globális kereskedelmi háború árnyéka vagy a növekvő üzemanyagárak negatív hatásai, mind-mind azt sejtetik, hogy nem a legjobb forgatókönyveket veszik elő a közeljövő „forgatásakor”. Akár egy komolyabb depressziós időszak is következhet, amely historikusan kedvez a nemesfémeknek, bennük az ezüstnek.

Kattints a nagyításhoz!

Ha már nemesfémekről van szó, érdemes összefüggéseiben is vizsgálnunk ezeket, hiszen némileg eltérően mozoknak az árfolyamaik. Az arany és az ezüst összevetése különösen érdekes képet mutat. Tisztán látszik, hogy azonos irányba mutatnak, de az ezüst sokkal intenzívebben reagál a piaci viszonyokra.

Emellett meg kell említeni az úgynevezett arany-ezüst árarányt (gold-silver ratio). Az ezüstnek a Földön való előfordulása 17-szer gyakoribb az aranynál, és a történelmi cserearánya – ennek megfelelően fordított – azaz 15-17-szeres értéke volt mindig is az aranynak az ezüsttel szemben. Ezen historikusan állandó cserearány ellenére, az elmúlt időszakban az arany felértékelődött, és ma már több mint 80-szoros értékre emelkedett, vagyis az ezüst igencsak alulértékeltté vált az arannyal szemben. A hosszú távú ciklusok (long waves) szabályai szerint, ennek előbb-utóbb ki kell egyenlítődnie. Ennek következtében a nemesfémek emelkedő szakaszaiban nagyobb áremelkedés várható el az ezüsttől, mint az aranytól.

Amire a nemesfémeknél is jobban rájárt a rúd azonban, azok a…

Bányavállalatok

Természetes, hogy a nemesfémek bányászatával foglalkozó vállalkozások egy ilyen árkörnyezetben nehezen tudnak teljesíteni, és a részvényesek egy része elpártol tőlük. A tulajdonrész eladások pedig a bányatársaságok részvényárfolyamaira nyomja rá a bélyegét.

Ami meglepő, hogy még csak köszönő viszonyban sincs a nemesfémek árfolyamesése a bányatársaságok értékvesztésével. Ezen társaságok részvényei (NYSE Arca Gold Bugs Index) 30% (!) veszteséget szenvedtek csak az elmúlt évben.

Miért lehet ez különösen érdekes? Azért, mert ezek a társaságok túlélték, volt olyan megfelelő menedzsment, amely kezelni tudta ezt a helyzetet is, és…

  • Voltak tartalékaik,
  • Végletekig tudták csökkenteni a kitermelés költségeit,
  • Növelték a termelékenységet,
  • Folyamatosan növelték a minőséget, hogy piacon maradhassanak,
  • Optimalizálták folyamataikat

Így egy – előbb utóbb mindenképp – növekedésnek induló nyersanyag árfolyam esetén ezen vállalatok profitja elképesztően magas lehet majd, hiszen a hatékonyság párosulhat az emelkedő árakkal. Azon vállalkozások részvényei pedig, amelyek kiváló hatékonysági mutatókkal tekintenek egy konjunktúra piac elé, egyértelműen kívánatosak lesznek a befektetők számára, fokozottan növelve ezzel a bányavállalatok részvényeinek árfolyamát.

Érdekelnek az egyedi részvényjegyzési sztorik? Iratkozz fel egyedi részvényjegyzés értesítő hírlevelünkre az ide kattintva megjelenő oldalon >>>

Összegzés
Az örök szabály - olcsón venni
Bejegyzés címe
Az örök szabály - olcsón venni
Rövid leírás
Lehet, hogy a tegnap és ma tapasztalt általános piaci esés - ahogy azt egyre többen jósolgatták at utóbbi időben - egy komoly válság kezdete. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincs figyelemre méltó befektetési célpont...
Szerző
Közzétette
HozamInfo
2019-01-04T08:41:03+01:002018 október 11.|Tags: , , , |4 hozzászólás

4 hozzászólás

  1. […] bejegyzésünkben (itt >>>) felvázoltuk azt a logikát, amely minket az ezüstbányákban rejlő lehetőséghez vezetett. A […]

  2. […] tartózkodnak ezekben az időkben. Ahogyan pedig korábbi beegyzésünkben részleteztük (itt >>>), a nemesfém bányavállalatok árfolyamában egyfajta “áttétel” van, így az […]

  3. […] előre vetíthet. Ahogyan az elmúlt évben többször is szó volt róla itt a blogon (például itt >>> és itt is >>>), nem csak maga a nemesfém befektetés érdekes ebből a szempontból, […]

  4. […] ha nem konkrétan a nyersanyagra, hanem az azt előállító bányaiparra fókuszálunk. 2018 októberi bejegyzésünkben >>> az alulértékeltséget illetve a bányavállalatok helyzetét taglaltuk. Az ezt követő másik […]

Leave A Comment