A trend a barátunk

Brexit ide, Brexit oda, az aranyra mindenképp igaz a trendszerűség, amely véleményünk szerint jó ideig folytatódni fog. Az arany kitermelése 2015-re a legmagasabb szintre emelkedett. 3155 tonnát bányásztak ekkor világszerte.

Többet jelent ez azonban, mint egy egyszerű csúcs. 2016 lehet az első év, amikor 3-4 százalékkal csökkenhet a kitermelés, amely folytatódhat ezt követően éveken keresztül. Ennek háttérben az áll, hogy egyszerűen sokkal kevesebb új lelőhelyet találnak, mint a múltban. Ennek tekintetében azt kell mondanunk, hogy az árfolyamok alacsonyak, továbbá a csökkenő termelés most került szembe a befektetők egyre növekvő keresletével, és a negatív reálkamatok különösen jó környezetet biztosítanak az arany számára.

A következő hónapok még érdekesebbek lesznek az arany szempontjából, hiszen az olajárak láthatóan emelkedtek, és a bérek is világszerte növekednek. Nem kell tehát jóshoz fordulnunk ahhoz, hogy magasabb inflációt prognosztizáljunk.

Mivel a központi bankok továbbra is alacsonyan tartják a kamatlábakat, és nem tartanak lépést a kibontakozó inflációval, sok befektető tartja a monetáris politikát zsákutcának. Őszintén szólva senki sem tudja, hogy ennek a nagy monetáris játéknak a végén mi lesz a pénzeszközeink értéke. Ez a bizonytalanság is az arany iránti igény növekedését eredményezi. Saját év végi előrejelzésünk 1400-1500 dollár unciánkénti árat vár. Ezt követően valamikor a következő években látni fogjuk az új historikus csúcsot is.

TrendAzok, akik szeretnék kihasználni az emelkedő arany árát, inkább az arany bányászarészvények felé fordulnak. A korábbi tapasztalat azt mutatja, hogy a bányászati cégek a ciklus első felében sokkal jobb befektetésnek bizonyulnak, mint maga az arany. Ennek az oka egy tipikus ún. „disznó ciklus” (pork cycle), amely gyakran előfordul az áru szektorban. Konkrétan ez azt jelenti, hogy a növekvő  kereslet mellett csökkenő kínálat jelentkezik az árupiaci szektorban.

Az elmúlt négy évben a bányák nyereségessége drámaian romlott. A munkaerő, az energia, a gép – tehát az összes bemeneti tényező drágább lett. Mivel folyamatosan esett az arany ára, a bányáknak egzisztenciális problémákkal kellett szembenézniük. A piacon komoly tisztulási folyamat ment végbe. Egyes vállalatok drasztikusan visszaestek, mások teljesen eltűntek a piacról.

2015-ben azonban leesett az összes költségmutató, különös tekintettel az olaj és a gáz árára. Csak a tavalyi évben, a bányaipar főbb szállítóinál 10-20% árcsökkenés volt tapasztalható. Ezzel párhuzamosan az arany ára erőteljes növekedésnek indult. A „robbanásveszélyes” helyzetet jól példázza a Newmont Mining vállalat negyedéves eredményei. Az elemzők 2015 első negyedévében 0,20 USD nyereséget vártak. Ezzel szemben 0,34 USD lett – 70 százalékkal több, mint várták.

A drámai fejleményeket az arany bányászati ágazatban a bányák arany készletének ára is tükrözi. A 2012-es csúcshoz képest az árak 83,5%-kal csökkentek 2015 őszére. Mára azonban a helyzet teljesen megváltozott. A nagy cégek a vártnál gyorsabban fizetik ki adósságaikat, fogynak a kételyek a túléléssel kapcsolatban. Most mindenütt magasabb árrést, nyereséget tudnak realizálni. Ennek megfelelően a szektor részvényeinek ára megduplázódott az elmúlt hat hónapban.

Mindez azonban csak a kezdet. A kurzusok átlagosan még mindig 70 százalékkal maradnak el a korábbi szintektől. Abban bízunk, hogy a bányászati részvények meg fogják ezt haladni, a jelenlegi arany bika piaci ciklus alatt.

Jens Brunke – CM Equity AG

2016-06-22T11:14:57+02:002016 június 22.|0 Comments

Leave A Comment