Őszintén szólva, senki nem szereti beismerni, ha hülyeséget csinál, akár kicsi, akár nagy „hülyeségről” van szó. A pszichológiában ezt kognitív disszonanciának nevezik. Magyarul utólag mindenki próbálja megmagyarázni, igazolni, hogy ezt vagy azt a hibát miért követte el.
A felelősséget, a hibázás okát mindenki önmagán kívül keresi, hiszen „Az nem lehet, hogy én hülye vagyok!”. Ráadásul a tudatosság hiányából származó kár jelentősége egy kisebb vagyon esetén legalább olyan súllyal jelentkezhet egy ember életében, mint a nagy vagyon esetén. Nagyobb vagyonnál pedig természetesen már egy kisebb tévedés is eleve komoly tételt jelent.
Tipikus hibák
- Nincs jól megfogalmazott jövőképe, amely legalább irányt mutatna.
- Ha van is jövőképe, de nem helyesen
- Elhisz mindent első szóra, így olyanba is beleugrik, amibe nem kellene.
- Garanciának vél ígéreteket.
- Nem gondol bele józan paraszti ésszel, hogy kilóg a lóláb.
- Elkápráztatják a külsőségek.
- Csak azt hallja ki az ajánlatból, amit hallani szeretne.
- A tényeknek, bizonyítékoknak sem hisz, hezitál, így lemarad lehetőségekről.
- Mindennek utánajár ugyan, de képtelen dönteni.
- Környezetében mindenki az ismert(nek vélt) eszközöket alkalmazza. Így bár tudja, hogy Ön jó helyen jár, nem hallott még róla a tévében, nincs külső megerősítés, és fél megtenni az első lépést.
- Téves önképe van arról, hogy milyen kockázatokat képes elviselni.
- Úgy gondolja, hogy Ön egy szerencselovag, de valójában inkább a biztonságra kellene fókuszálnia, mert kifejezetten tart, akár csak az időleges veszteségtől is.
- A biztonságot keresi mindenben, de valójában magas hozamot szeretne elérni, amely csak magasabb kockázatvállalással lehetséges.
- Csak a hozamra, egyéb előnyökre koncentrál, nem figyel a költségekre, így az elszámolásokra pillantva meglepetésként érhetik a számok.
- Csak a költségekre koncentrál, és nem a nettó hozamra, pedig lehetséges, hogy több mint elégedett lenne vele.
Sorolhatnánk a tipikus hibákat, amelyek mind kiküszöbölhetőek lennének. Elcsépelt tanács, de teljesen igaz, hogy terv nélkül nem lehet házat építeni. Ugyanez igaz a pénzügyekre is. Ahhoz, hogy ne érjék meglepetések, az az eredmény – és akkor, amikor szükséges – jöjjön ki végső soron, elkerülhetetlen, hogy tervszerűen szervezze pénzügyeit.
Először saját magával kell megismerkednie, tudnia kell meghatároznia mit is szeretne elérni, és lépésről lépésre megtervezni, hogy mikor, milyen kihívásoknak kell megfelelnie.
Ezt követően lehet felállítani egy olyan stratégiát, amely mentén tisztán fogja látni, hogy mit és hogyan célszerű megvalósítania. Nem csak teljesíthetetlen vágyálmokat fog kergetni, és meg tudja ragadni a kínálkozó lehetőségeket is.
Ezért van szüksége a tudatosságra és a pénzügyi tervezésre – függetlenül a jelenlegi élethelyzetétől – kivétel nélkül mindenkinek. Következő klubestjeink erről a tudatosságról (is) szólnak. A soron következő kifejezetten a pénzügyi tervezés gondolatával barátkozást tűzte ki célul.
Van, aki nem csak belekóstolni akar a témába, hanem komolyan is veszi, szeretné saját kezébe venni pénzügyei irányítását. Számukra ajánlott a Pénzügyi tervezés gyakorlata tréningünk október elején, ahol autentikus forrásból, gyakorlatias megközelítésben ismerheti meg a fortélyokat, ráadásul igen komoly ajándékokkal is készültünk a résztvevőknek.
Leave A Comment